Ocak ayının son haftası YKKSY’de neler var?

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Ocak ayı etkinliklerinde bu hafta 27 Ocak Perşembe günü ünlü İngiliz yazar Ian McEwan’ın Benim Gibi Makineler adlı romanındaki “insan” konuşulacak. 30 Ocak Pazar günü ise eserleri YKY tarafından okurla buluşturulan büyük şairimiz Nâzım Hikmet’in 120. doğum yıldönümü, onun klasik müziğimize olan sevgisinden yola çıkarak, bir konserle kutlanacak. 27 Ocak 2022 Perşembe Çağdaş Edebiyatta […]

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Ocak ayı etkinliklerinde bu hafta 27 Ocak Perşembe günü ünlü İngiliz yazar Ian McEwan’ın Benim Gibi Makineler adlı romanındaki “insan” konuşulacak.

30 Ocak Pazar günü ise eserleri YKY tarafından okurla buluşturulan büyük şairimiz Nâzım Hikmet’in 120. doğum yıldönümü, onun klasik müziğimize olan sevgisinden yola çıkarak, bir konserle kutlanacak.

27 Ocak 2022 Perşembe

Çağdaş Edebiyatta İnsanın Halleri

Benim Gibi Makineler

Konuşmacılar: Fatma Zeynep Bilge, Gökçen Ezber

18:30

Fatma Zeynep Bilge ve Gökçen Ezber, 27 Ocak Perşembe günü saat: 18:30’da Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalında İngiliz yazar Ian McEwan’ın Benim Gibi Makineler adlı romanındaki “insan”ı yorumluyorlar. McEwan bu yapıtında insanın teknoloji ile olan ilişkisini, robotu ve insanı karşı karşıya getirerek yarı distopik bir kurgu ortaya koyuyor. Roman; insanın kendi egosunu ve var oluşunu robotlara yansıtması, insan ve robot arasında yaratıcı ve yaratılan ilişkisinin kurulması gibi olgular üzerinden yeni bir ‘insansonrası’ etik sorunu çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriyor. Bilge ve Ezber, insan için yeni anlamlar ve tanımlar aradığımız teknoloji çağında romanın “insan”ın tanımını sorgulatan tavrını, yapıtın kurgusunu oluşturan tarihsel bağlamı ve karakterlerin psikolojik derinliğini tartışacaklar.

30 Ocak 2022 Pazar

Harf’ten ve Nota’dan

Nâzım Hikmet İçin 120. Yaş Konseri

Loca

17:00

“Karıcığım, bir şarkı vardır: ‘Gün batar, kuşlar döner, dönmez bu yolda beklenen!” Ben hep bu şarkıyı söyler oldum.”

15.04.1940, Çankırı Hapishanesi, Piraye’ye Mektuplar’dan

Radyonun alaturka yayınlarının müptelası. Dede Efendi’nin hayranı. Münir Nureddin Selçuk ve Mesut Cemil’le arkadaş. Kemal Tahir’le ortak zevki, segâh makamında bir şarkı. Bir dönem dilinden düşürmediği beste, Yesari Asım Ersoy imzalı… Nâzım Hikmet’ten söz ediyoruz. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, eserleri YKY tarafından okurla buluşturulan büyük şairimizin 120. doğum yıldönümünü, onun klasik müziğimize olan sevgisinden yola çıkarak, bir konserle kutluyor. 30 Ocak Pazar günü saat: 17:00’da Loca’da yapılacak olan  “Harf’ten ve Nota’dan” dizisini hazırlayan ve sunan Nurinisa Gül, onun şiirleri ve mektuplarında yankılanan şarkıların izini sürecek. Solist Güzin Değişmez ve kıymetli müzisyenlerimiz bu şarkıları yorumlayacaklar. Etkinlik biletlidir. Biletler Biletix üzerinden alınabilir.

BİLETLER:

Tam: 25 TL

Öğrenci: 15 TL