Rembrandt Trio, Borusan Müzik Evi’nde sahne alacak

Daha önce duyulmamış ve bundan sonra da asla duyulmayacak müziği ortaya çıkarma arzusuyla besteler yapan ve dünyanın dört bir yanında konserler veren Rembrandt Trio, 3 Aralık’ta İstabullu müzikseverlerle buluşacak.

Rembrandt Trio

Üçlü, pandemi döneminde kaydettikleri ve çok yakında çıkacak yedinci albümlerinden bestelerle dinleyenleri, müziğin sınırlarının ötesinde yolculuğa çıkarak. Konser, Borusan Müzik Evi’nde, saat 21.00’de başlayacak.

Evrensel Bestelerin Üçlüsü  

Hollandalı Rembrandt Trio, on beş yıldan uzun süredir birlikte çalan ve kıtalar arası performans sergileyen üç arkadaştan oluşuyor: Rembrandt Frerichs (piyano), Tony Overwater (kontrbas) ve Vinsent Planjer (davul). Onların müzikteki arayışları, tüm sınırların ötesine geçebilmekle ilgili. Müzikal sınırları aramalarında caz eğitimlerinin büyük önemi olsa da; Rembrandt Trio, evrensel müzik yapan ve bu müziği bulmanın peşinden koşan bir üçlü.

Eski Enstrümanlar Yeni Sesler 

Rembrandt Trio, 2014 yılından bu yana tarihi enstrümanlar üzerinde yeni sesler aramaya başlamış. Bu arayışta bir piyano üreticisi olan Chris Maene şirketi Rembrandt Frerichs için A. Mozart’ın evinde bulunan 1790 yapımı “Walter” enstrümanına çok benzeyen bir fortepiano üretmiş. Tony Overwater ise bir luthierle birlikte onun hayalindeki sesi verecek bir viyolon arayışına girmişler. Overwater’ın artık, 16. yüzyıldan günümüze taşınarak yeniden üretilmiş bir viyolonu var. Vinsent Planjer ise dünyanın farklı kültürlerine ait vurmalıları bir araya getirerek kendi davul setini yapmış.

Rumi’den Alınan İlhamla 

Üçlü “A Wind Invisible Sweeps Us Through The World” albümlerinin adını Mevlana Celaleddin Rumi’den aldıkları ilhamla koymuşlar. Albümde dünyanın dört bir yanından motifleri bir araya getirerek müziğin büyüsünü ve evrenselliğini yakalamaya çalışmışlar.

Tonality Müzik Derneği 

Rembrandt Trio’nun, diğer ülkelerin müziklerine duydukları merak sebebiyle Tonality isimli müzik dernekleri bulunuyor. Bu sayede, Amerika’dan Ortadoğu’ya uzanan coğrafyada bugüne kadar 60 konser verdiler ve dünyanın pek çok ülkesinden sanatçılarla farklı projeler geliştirmeye de devam ediyorlar.

Tonality Music, genç yetenekleri teşvik etmek ve onlara rehberlik etmek için eğitim projeleri ddüzenliyor; doğaçlama ve yaratıcılık üzerine farkındalık konserleri de veriyorlar. Üçlü aynı isimle (Tonality) bir de müzik dergisi yayınlıyor.

Türkiye ile Devam Eden Bağlar 

North Sea Jazz Festivali’nden İngiltere’nin ünlü caz barı “Ronnie Scott’s”a dünyanın önemli caz mekânları ve festivallerinde konser veren üçlü Paulo Fresu’dan, Michael Brecker’a pek çok isimle aynı sahneyi paylaştı.

Evrensel müzik arayışında dünyanın dört bir yanında 60’dan fazla konsere ve ortak projelere imza atan Rembrandt Trio’nun Türkiye ile de güçlü bağları oluşmuş. Üçlü ilk olarak 2012 Akbank Caz Festivali’nde sahne alarak ardından Ankara ve Eskişehir’de müzikseverlerle buluşmuş. 2019’da ise Ankara Piyano Festivali’nde sahne alan üçlü bu yaz Kaş Caz Festivali’nde bir kez daha Türk müzikseverlerle bir araya geldi.

Kutsi Erguner ile daha önce aynı sahneyi paylaşan Rembrandt Trio’nun, Türk dinleyicilerinin çok yakından tanıdığı Kayhan Kalhor ile de projeleri bulunuyor.

Üçlünün, 3 Aralık Cumartesi akşamı, Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek konserlerinin biletleri, 100 ve 75 TL olarak satışta.