Tarihi Rumeli Han’da özel bir sergi: Erbab

2021 yılında ilk kişisel sergisi Bab’ı açan sanatçı Gamze Avcu’nun ikinci kişisel sergisi; 17 Aralık 2022’de İstiklal Caddesi’nde bulunan Tarihi Rumeli Han‘da gerçekleşiyor.

gamze avcu

Andaç ÜzelRumeli Han, yapılan restorasyonunun ardından ilk kez kapılarını sanatseverlere açıyor. Küratörlüğünü Aydan Uzun’un üstlendiği sergi; mutlak ve evrensel zamanda gelişen zihindeki; köklere, geçitlere ve varoluşa vurgu yaparken, mekânın atmosferiyle duyumsal bir birliktelik oluşturuyor. İzleyiciye sanatçının iç dünyasında masalsı bir anlatımla gezinme imkânı sunuyor.

Gamze Avcu, aslında kendi yazdığı bir mektuptan yola çıkan eserlerinde, kişisel deneyimleriyle eserlerini bütünleştirerek bir anlatı oluşturuyor. Küratörlüğünü Aydan Uzun’un üstlendiği Erbab, ilginç bir kişisel yolculuk sunuyor. Bu yolculukta ortaya çıkan her eser, bir küçük hikayeyi baz alıyor. Girişte hemen sizi karşılayan ve 6 eserin oluşturduğu kitap ile dünyanın yaratılışına öznel bir dokunuş görüyorsunuz. Daha sonra koridoru takip ederek küçük hikayelere tanıklık ediyorsunuz. Uzun bir koridor boyunca sıralanan eserler, izleyiciye farklı hikayeler anlatıyor. Koridorun hemen sonunda yer alan kalp odası ise ürkütücü ancak büyüleyici bir deneyim. Bu odada, hislerinizi not ederek anı bırakabileceğiniz bir defter de var. Eserlerin yapım sürecinde kahve, şarap gibi farklı malzemeler kullanan Avcu, bireyin içindeki bilgeyi, yani Erbab’ı arıyor.