Topkapı Sarayı’na nasıl gidilir?

Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı önemli tarihi mekanlardan birisi. Pek çok turist Topkapı Sarayı’nı ziyaret ediyor. Peki, Topkapı Sarayı nerede? Topkapı Sarayı’na nasıl gidilir?

İstanbul’un fethedilmesi sonrası başkent olmasının ardından inşa edilmeye başlanan Topkapı Sarayı yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yaptı. Dolmabahçe, Çırağan, Yıldız sarayları gibi eserlerin inşa edilmesiyle ikinci plana atılan saray Cumhuriyet’in ilanından sonra müze olarak kullanılmaya başlandı.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri olan Topkapı Sarayı’na ulaşım da merak edilen konulardan birisi.

Topkapı Sarayı’na nasıl gidilir?

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Topkapı Sarayı‘na ulaşım için birkaç alternatif bulunmakta. Bunların başında T1 Bağcılar-Kabataş tramvay hattı geliyor. Hattın “Sultanahmet” ya da “Gülhane” durağında indikten sonra kısa bir yürüyüş yolu sonrası Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Marmaray’ınSirkeci” durağında indikten sonra da kısa bir yürüyüşle ya da T1 Bağcılar-Kabataş hattıyla aktarma yaparak ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında T5 Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı tramvayı ile de “Eminönü” durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle ya da Marmaray’da yaptığınız gibi T1 tramvay hattı ile Topkapı Sarayı’na varabilirsiniz.

Tarihi Yarımada’nın trafiğe kapalı bir alan olması hasebiyle herhangi bir İETT otobüs hattı ile direkt olarak Topkapı Sarayı’na ulaşım mümkün değil. Ancak çeşitli hatlarla Sirkeci’ye geldiğinizde yürüyerek ya da T1 hattıyla ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

1 Comment

Comments are closed.