VBKY, Kafkas Halk Destanları eserini yayımlıyor

VakıfBank Kültür Yayınları, Tanzilia Hadjieva tarafından derlenen “Kafkas Halk Destanları” eserini okurla buluşturuyor. Eser, okurların Kuzey Kafkasya’da yaşayan halkların örf, âdet ve manevi değerlerini yakından incelemelerine fırsat veriyor.

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY), Kafkas folklor araştırmaları alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Tanzilia Hadjieva tarafından derlenen ‘Kafkas Halk Destanları’nı yayımlıyor. Kafkas destancılık geleneğine ışık tutan eser, Kuzey Kafkasya halklarını ve özellikle Karaçay-Malkar milletinin manevi değerlerini aydınlatırken okurları da alışılmışın dışında bir dünyaya götürüyor. Kafkas halklarının folklorunu, atalarından kalan efsaneleri, şiirler ve şarkılarla günümüze taşıyan eser, Kafkas halkları için de öz eleştiri ve ders niteliğinde mesajlar içeriyor.

Eserde cesur, kudretli ve onurlu olmak gibi hasletleri kendilerinde barındıran Nartlar, örnek bir millet olarak anılıyor. Destanlarda Nartların da kıskançlık ve aç gözlülük gibi kötü duygulara kapıldığı, bu hislerden dolayı masumiyetlerini yitirdikleri ve bu yitimin de aralarında huzursuzluk tohumlarının yeşermesine sebep olduğu ele alınıyor. Laura Kochkarova’nın çevirmenliğini üstlendiği ‘Kafkas Halk Destanları’ ile kadim zamanların ve efsanelerin büyülü ve gizemli dünyasının kapısı aralanıyor.