+1’li Gece Gezmesi: Benim Rotam

+1 desteğiyle gerçekleşen “+1’li Gece Gezmesi”ni Andaç Üzel yazdı. Bu sene de ilham verici isimleri bir araya getiren “+1’li Gece Gezmesi”nde kimler sahne alacak?

Bence “Gece Gezmesi”, İstanbul Caz Festivali’nin en tatlı etkinlik serisi. Bir gece boyunca farklı sahnelerde, çeşitli müzisyen ve grupları canlı canlı izlediğimiz bu özel etkinlik, bu sene, 30. İstanbul Caz Festivali kapsamında 13 Temmuz Perşembe akşamı, Kadıköy’de gerçekleşecek. Etkinliğin ev sahipliğini ise Kadıköy Sineması, Moda Sahnesi, The Wall ve Dorock XL üstleniyor. 

+1 desteğiyle gerçekleşen “+1’li Gece Gezmesi”, bu sene de ilham verici isimleri bir araya getiriyor. Düşün, Barış Demirel, Evdeki Saat, Dilan Balkay, The Flabbies, Ari Barokas, Yalnayak, Sababa 5, Another Bitches Crew ve Taşra Üçlemesi Caz Projesi’nin birer birer sahne alacağı bu özel etkinlik, “Caz Festivali” başlığının özgürlüğü ve esnekliğini de arkasına alıyor. İşte bu özgürlük, karşımıza çeşitlilikle harmanlanmış bir programı bir kez daha getiriyor. Aşağıda okuyacaklarınız, benim kişisel +1’li Gece Gezmesi rotam. Kendi +1’li Gece Gezmesi rotanızı oluşturmak için İKSV’nin internet sitesinden detaylara ulaşabilir, “Yok, ben önce biletimi alayım sonrasına bakarım” derseniz de hemen Passo üzerinden biletinizi alabilirsiniz. 

Barış Demirel “BD Deneyimi”

21.30 Dorock XL

barış-demirel

Andaç Üzel – Barış Demirel’i uzun süredir takip ediyorum. 2018’de çıkardığı “Fail Play” adlı albümünü o yıl epey bir süre kesintisiz dinlemiştim. Daha sonra solo projesinde farklı bir yol çizen trompetçi, 2021 yılında çıkardığı “Mutluluklar” albümüyle ise işin içine kendi vokalini de dahil ederek büyük bir yolculuğa çıktı. Bu yolculuğun meyvelerini toplamaya başlayan müzisyenin tüm çalışmalarında, yeri geldiğinde Anadolu’nun tınılarından birer parça, yeri geldiğinde ise bizzat İstanbul’un kendine has çeşitliliği öne çıkıyor. Bu konsere gitmeden önce tüm albümlerini hiç değilse bir tur dinleyerek ona aşina hale gelmenizi öneriyorum. Eminim çok seveceksiniz. Benim için, geceyi başlatmanın en tatlı yolu olacak bu konser.

Taşra Üçlemesi Caz Projesi

22.30 Kadıköy Sineması

Taşra Üçlemesi Caz Projesi

Kadıköy Sineması’nda caz konseri mi? Buna bence kimse hayır diyemez! Üstelik bu konser, Nuri Bilge Ceylan’ın enfes filmlerine de dokunuyorsa… Piyanoda Yiğit Özatalay, davulda Mustafa Kemal Emirel ve saksafon Barış Ertürk’ün bir araya geldiği Taşra Üçlemesi Caz Projesi, ilginç ve dikkat çekici bir iş. Nuri Bilge Ceylan’ın Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden seçilen 11 sahne üzerine doğaçlamalar yazan ekip, Kadıköy Sineması’nda özel bir deneyim sunacak. Ben kendilerini Bodrum Caz Festivali’nde yakalayamadım, burada kesinlikle denk gelmek istiyorum.

Ari Barokas

23.45 Moda Sahnesi

ari-barokas

Bu yıl Moda Sahnesi’nde iki Ari Barokas konseri izledim. Benim Ari Barokas hayranlığımı biliyorsunuz. 2023 içinde, aynı konumda üçüncü kez onunla buluşmak için orada olacağım. Her iki albümünden şarkılar ve enfes sürprizlerle birlikte Ari Barokas, +1’li Gece Gezmesi’nin kapanış konseri için sahnede olacak. 

Hem “Bu Toprak Senin” albümünde dolu dolu cover’larıyla, hem “Lafıma Gücenme” albümündeki enfes özgün eserleriyle tanışmak için bu müthiş bir fırsat. Daha önce Ari Barokas konseri izlemediyseniz, emin olun çok büyük bir şey kaçırıyorsunuz. Ben, yine çok sabırsız ve yine çok heyecanlıyım. “Sel suyuna olta atılmaz cicim” diye bağırmak için buluşalım.

30. İstanbul Caz Festivali’nin diğer konserleri için burada bir liste hazırladım. Onu da incelemeyi unutmayın.

1 Comment

Comments are closed.