“Fatihname” sergisi Lale Müzesi’nde açıldı

Fatih Sultan Mehmet Han’ın biyografisinin minyatür sanatı ile anlatıldığı “Fatihname” Sergisi İstanbul Lale Müzesi’nde açıldı.

Algan Sanat Grubu tarafından hazırlanan “Fatihname” sergisinde yer alan eserler, belgeler ve gerçek bilgilere dayanarak ülkemizin en değerli tarih uzmanlarının bilgi ve denetimleri ışığında hazırlandı; eserlerdeki tüm detay ve çizimler döneminin konjonktür ve teamüllerine uygun yapıldı ve tamamı içerik, anlatım ve görsel olarak birer akademik referans niteliği taşıyor.

Prof. Dr. Mesut Aydıner, Doç. Dr. Ömer İşbilir, Prof. Dr. Zeynep Tarım Ertuğ, Akif Kuruçayır, Prof. Dr. Abdulkadir Özcan, Prof. Dr. Mustafa İsmet Uzun danışmanlığında hazırlanan sergide usta sanatçı Reza Hemmatirad ve 9 öğrencisinin  64 adet eseri yer alıyor.

Reza Hemmatirad sergi ile ilgili olarak “Sekiz seneden fazla bir zamanda aralıklı olarak çalışarak eserleri meydana getirdik. Hikâyeler üzerinden değil, akademik belgeler ve danışman hocalarla birlikte çalışarak bu minyatür eserlerini yaptık. Padişahın doğumundan vefatına kadar en önemli hadiseleri, hayatının ve imparatorluğunun seyrini değiştiren şeyleri, minyatürlerle anlattık. Mesela Fatih, sarayda değil sıradan bir köşkte doğmuş. Çocukluğunda çok hareketliymiş. Öte yandan minyatürlerin hepsini klasik üslupla yapmaya gayret ettik ama günümüzün sanat tavrını da yansıttık. Bazı eserlerin sadece tasarımı aylar sürdü. Zira danışmanlarımız, bazen yeni belgeler buldular ve eserleri ona göre tekrar hazırlamak durumunda kaldık. O dönemin psikolojisini yansıtmaya çalıştık” dedi.

Sergi, 12 Haziran tarihine kadar gezilebilir.