Koftiden Sohbetler #3

Kafama göre bir şeyler karaladığım Koftiden Sohbetler’in 3. yazısı sizlerle.

Selçuk Bulut – Alışveriş kültürünün son 20 yılda nasıl değiştiğini kendi gözlerimizle gördük. Ataköy’deki Galleria’nın açılması AVM’lerin öncüsü oldu. Devam eden süreçte de mantar gibi, her kavşakta bir AVM hayatımıza girdi. Hatta o kadar etkiledi ki bizleri hafta sonu aktivitelerimizi AVM’de gezinmek olarak belirledik. AVM’ler bizlere bir şey daha kattı; orta bölmede satılan ürünler. Bunlar genelde ‘dükkan tutsak manası yok bari ortadaki boşluğu kullanalım’ mantığı ile AVM’lerde belirli bir kira karşılığı tutulan yerler. Jeliboncu, baloncu, hediyelik eşyacı gibi pek çok satıcıyı görmek mümkün. Bunlardan birisi de çikolata şelalesi. Bana oldum olası garip gelen bir satış şekli çikolata şelalesi. Tatlı yemeyi severim ancak yoğun ve aşırı tatlılar bana yorucu gelmiştir. Hele ki çikolata şelalesi gibi bir nesneyse bu. Genelde hanım bireylerin ilgi gösterdiği bir bölge. Hatta ‘off şunun altına geçip dil atsam’ diyerek biraz müstehcen cümleler kuran insanlara da rast geldim. Bende nedense böyle bir duygu uyandırmıyor hatta çekici tarafı bile bulunmuyor. Güzel bir pazarlama taktiği kabul etmek gerekiyor. Günde ne kadar satılıyor merak etmedim değil.

Merak ettiğim bir diğer konu ise sarı bezlerin ortaya çıkışı. Özellikle 90’larda hayatımızın bir parçası haline geldi sarı bezler. Mutfakların vazgeçilmezi adeta demirbaşı oldular. İlginç bir kokuya sahip olan sarı bezler mutfak tezgâhı silmeye, zaman zaman da çocuklar ve üşengeç bireyler tarafından ağız ya da el silmekle vazifelendirilmişler. Bir sarı bezin uzun müddet kullanılması onun mutfağın vazgeçilmezi yaptı sanırım. Tekrar tekrar yıkayarak kullanmak, hafif nemli biçimde olduğu için ilginç bir güven duygusu telkin etmesi bu sebeplerden bazıları zannımca. 90’larda sıkça reklamını görürdük ancak şimdilerde denk gelmek mucize gibi bir şey. Demek ki reklamını kullananlar yapıyor çünkü her daim kullanılıyor. Güzel bir satış stratejisi daha.

Peki, AVM’lerdeki bebek bakım odalarında sarı bez bulabilir miyiz? Bilmiyorum, bebek sahibi olmadığım için bunu deneyimleme şansım olmadı ama neden kullanılmasın da diyorum. İnsanları rahat ettirmek birinci önceliği olduğu için AVM’lerin buraya koyacakları bir sarı bezle ev ortamı yaratma durumları var. Bence gayet mantıklı bir hareket olur. Giriyorsun ve odada bir sarı bez. İnsanın içi huzur dolar, ‘evim güzel evim’ nidaları içinde yankılanır. Gerçi hijyen burada devreye girecek. Başkasının bebeğinin hacetini temizlediği sarı bezle başkası işlem yapmamalı. Belki kullan at bezler sarı şekilde dizayn edilir. Neden olmasın bence olabilir… Ayrıca başka amaçlar için kullananlar da var mı merak ediyorum.

Son.

2. yazıyı okumak için tıklayın.

1 Comment

Comments are closed.