Murat Özer ve Agah Özgüç unutulmadı

3-11 Kasım tarihleri arasında Dünya Kitle İletişimi Vakfı tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Büyülü Fener Kızılay sinemalarında düzenlenecek 33. Ankara Film Festivali, bu yıl kaybettiğimiz iki değerli isim anısına gösterimler ve panel düzenliyor.

Mart ayında aramızdan ayrılan sinema yazarı Murat Özer anısına Cicim filminin gösterimi ve öncesinde bir panel düzenlenecek. Agah Özgüç anısına ise Perdede Işık İzi adlı belgesel film Olkan Özyurt’un sunumu sonrasında izleyicilerle buluşacak, ardından da bir söyleşi gerçekleşecek.

Murat Özer ve Agah Özgüç anılacak

Ankara Film Festivali, bu yıl aramızdan ayrılan Murat Özer ve Agah Özgüç’ü festivalde dostları ve sevenleriyle birlikte anacak. 1990 yılında başladığı sinema yazarlığı serüvenine Türkiye’nin önemli gazete, internet sitesi ve dergilerinde devam eden, televizyon için sinema ve kültür sanat programları hazırlayan, danışmanlık yapan Murat Özer, 2007-2010 yılları arasında Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştı. Ankara Film Festivali’nin de defalarca konuğu olan, yazılarıyla destek veren Murat Özer, bu yıl festivalde adına verilecek SİYAD En İyi Film Ödülü, bir film gösterimi ve panel ile anılacak.

Dostları Aylin NazlıakaEsin KüçüktepepınarMurat Erşahin ve Uğur Vardan’ın konuşmacı olarak yer alacağı Olkan Özyurt moderatörlüğündeki Murat Özer Anısına paneli 8 Kasım’da saat 19.00’da Büyülü Fener Sineması Kızılay Salon 3’te düzenlenecek. Panelin ardından Bruno Dumont’un 2016 yapımı filmi, Cicim / Slack Bay gösterilecek. Fransa’nın kuzey batısında 1910 yılının yaz mevsiminde geçen, polis bir dizi kayıp vakası araştırırken, iki ailenin karşı karşıya gelmesini anlatan filmin en önemli özelliklerinden biri de müzikleriyle ön plana çıkıyor olması. Murat Özer’in pek çok sanat dalıyla olduğu gibi müzikle de iç içe bir sinema yazarı olması bu filmin seçilmesinde önemli bir rol oynuyor.